Most markets sell ground beef starting at around $5 per package.
Iceberg lettuce may not be many people’s first choice when it comes to lettuces, but it is the most affordable option.
If you’re not much into brown rice or bread, try pasta.
Potatoes cost 77 cents per pound and contain nutrients like vitamin C and potassium.
Spinach is a good choice if you want to cut back on your grocery expenses but don’t want to sacrifice the nutritional value of the food.